Kubánský list Juventud Rebelde zveřejnil nové fotografie bývalého kubánského vůdce Fidela Castra. Na Kubu právě míří na historickou návštěvu americký prezident Barack Obama. Snímky zachycují Castrovo sobotní setkání s venezuelským prezidentem Madurem. Oba dva jsou přitom velkými kritiky politiky Spojených států.

Maduro považuje Spojené státy za zavrženíhodnou zemi zaprodanou imperialismu a kapitalismu. Devětaosmdesátiletý Fidel Castro se zase dívá skepticky na normalizaci kubánsko-amerických vztahů pod vedením jeho nástupce a mladšího bratra Raúla.

Socialistické „bratrské státy“ Kuba a Venezuela spolu velmi těsně spolupracují. Venezuela Kubu zásobuje ropou. Fotografie zachycují Castra na invalidním vozíku. Maduro před setkáním s Castrem na Kubě převzal tamní nejvyšší státní vyznamenání.

Zveřejnění fotografií podle agentury Reuters ukazuje konfliktní postoje uvnitř kubánské komunistické strany vůči přijetí amerického prezidenta.

Barack Obama v neděli večer přiletí na Kubu jako první americký prezident po 88 letech, pak má na programu návštěvu staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou. Oficiální program zahrnující i setkání s kubánským prezidentem Raúlem Castrem začne v pondělí.

Setkání s Fidelem Castrem Obama podle oficiálního programu neplánuje.

zdroj: iDnes