VELETRH FIHAV – KUBA, HAVANA

3. – 9. 11. 2013
31. ročník
Účast cca 1400 zahraničních podniků z 65 zemí a přibližně stejný počet kubánských vystavovatelů.

Účast českých firem byla organizována v rámci expozice České republiky jako součást programu Společné účasti na specializovaných výstavách a veletrzích v zahraničí Ministerstva průmyslu a obchodu a pod záštitou CzechTrade a Česko-kubánské obchodní komory.

Účast byla také aktivně podporována jak českým diplomatickým zastoupením na Kubě, tak kubánským diplomatickým zastoupením v české republice – za což velmi děkujeme jménem Česko-kubánské obchodní komory.

V expozici bylo zastoupeno celkem sedm subjektů: CzechTrade, CAP-Union, Česko-kubánská smíšená obchodní komora, Enelex, Inco Engineering, Tesla Lighting, ZAT.

Výstavu navštívil a českou expozici oficiálně zahájil český velvyslanec p. J. Zajíc.

Proběhlo také několik oficiálních setkání se zástupci kubánských organizací zahraničního obchodu (především EnergoImport), Kubánské obchodní komory a Elektrické unie.

TESLA LIGHTING:

Reakce koncových uživatelů/návštěvníků na vystavený sortiment byly velmi pozitivní

Znalost LED technologie u koncových uživatelů/návštěvníků nízká – často si LED pletou s CFL technologií

Zástupci kubánských firem měli o LED velmi dobrý přehled a ocenili CRYSTAL LED technologii.

Zástupci společnosti TESLA Lighting byly s navštěvností a kvalitou zájemců velmi spokojena a plánuje opakovanou účast od příštího roku.

Celkový stav obchodu s Kubou:

Reálný dovoz a zahájení obchodní činnosti je omezeno současnou dovozní praxí – přidělení deviz a dovoz jen prostřednictvím vybraných obchodních společností, kde musí být dovozce registrován jako povolený obchodní partner.

Možný pokrok by mohl nastat s plánovaným otevřením zóny volného obchodu Mariel (základní pravidla fungování publikovány v rozhodnutí Ministerstva financí a cen č. 85/2013, jedná se o společný projekt s brazilskou firmou Odebrecht za 900 mil. USD, z toho 640 mil. USD hradí Brazílie. Předpokládané zahájení výroby na přelomu let 2014-15, Součástí zóny májí být i přístavní zařízení, kdy první část má být uvedena do provozu v prosinci 2013. Terminál s kapacitou až 1 milion kontejnerů bude provozován singapurskou společností PSA International).

Bližší informace a konkrétní poradenství k podnikání na Kubě lze získat od zástupců Česko-kubánské obchodní komory.

fihav 1

fihav 2