Hurikán Irma, který dnes zeslábl na tropickou bouři a pohybuje se nad Floridou, zabil minulý týden na Kubě nejméně deset lidí. Podle agentury Reuters o tom dnes informovaly kubánské úřady. Celkový počet obětí hurikánu v Karibiku tím stoupl na 38. Řada ostrovů byla živlem z velké části zničena a evropské země se snaží přispět k jejich obnově. Evropská unie dnes oznámila uvolnění dvou milionů eur (54 milionů korun).

Podle kubánského úřadu civilní obrany zabíjel hurikán ve čtyřech provinciích: Havana, Matanzas, Sancti Spíritus a Ciego de Ávila. Některé oběti zemřely při automobilových nehodách, jiné při pádech budov. Část lidí doplatila na to, že se odmítla podřídit povinné evakuaci, uvedl úřad bez dalších podrobností.
Irma, která dnes zeslábla na tropickou bouři s maximální rychlostí větrů 110 kilometrů v hodině, za sebou v Karibiku nechala zdevastovaná obydlí, poškozenou infrastrukturu a zničené komunikace. Experti odhadují, že oblast se bude z úderu zotavovat možná i několik let.
Některé z ostrovů jsou pod správou evropských zemí, které byly zpočátku terčem kritiky za údajně pomalou reakci. Francie či Nizozemsko vyslaly do oblasti stovky vojáků, kteří dostali za úkol pomoci se záchrannými pracemi a zabránit rabování.
Odhady hovoří o tom, že celkové škody v Karibiku dosáhnou mnoha miliard dolarů. EU dnes uvolnila okamžitou pomoc v hodnotě dvou milionů eur, které mají pomoci se základními věcmi jako je obnova dodávek vody, zdravotnická pomoc, řešení krizové situace s odpady a podobně. Eurokomisař pro humanitární pomoc a zvládání krizí Christos Stylianidis zdůraznil, že v delším horizontu budou k dispozici další prostředky určené pro obnovu postižených oblastí.
Své krizové prostředky unie mobilizovala už minulý týden, kdy její satelity systému Copernikus poskytovaly francouzským a nizozemským úřadům podrobné mapy jejich karibských ostrovů. Systém byl využit také kvůli mapování britských Panenských ostrovů, Haiti a Dominikánské republiky.
Evropská unie rovněž podporuje operace Červeného kříže, který poskytuje základní balíčky pomoci postiženým lidem na ostrovech Antigua a Barbuda.

Více na: EURO portal